Regresní terapie
Regresní terapie nebo také hlubinná abreaktivní psychoterapie
Co to je?
Je to metoda léčení naší psychiky pomocí návratů do minulosti. Naše podvědomí funguje asi následujícím způsobem:
Je teplo, jedeš na kole, v dáli kouká vlak, ze zatáčky se vyřítí sanitka se zapnutým majákem. Ty se lekneš, spadneš z kola, bouchneš se do nohy a odřeš si ji. Po noze ti stéká proužek krve. Upadneš do bezvědomí. V tu chvíli je kolem tebe hlouček lidí a každý z nich je nejchytřejší, takže jsou slyšet slova: "Podívej té krve, ten už nikdy nebude chodit." Za malý okamžik se z bezvědomí probereš, nasedneš na kolo a jedeš dál.
Za měsíc, rok, deset let, v příštím životě se stane následující věc: Pojedeš na kole, bude svítit sluníčko, v dáli bude houkat vlak, ze zatáčky se vyřítí blikající sanitka. Ty upadneš, bouchneš se do nohy. Ale už nejsi v bezvědomí. Chceš vstát, ale nejde to. Proč??? Absolvuješ rentgeny, ultrazvuky, CT vyšetření, ale nikdo nic nezjistí, pořád nemůžeš chodit. Proč? Protože v podvědomí jsou uloženy VŠECHNY vjemy při tom, kdy jsi cítil podobnou bolest.
Podvědomí si ukládá nejrůznější zážitky se vším, co se v dané chvíli stalo. Je teplo, jedeš na kole – cítíš teplo, pocitově :-) V dáli houká vlak – slyšíš houkání vlaku :-) Ze zatáčky se vyřítí blikající sanitka – vidíš blikání :-) Spadneš a bouchneš se do nohy – cítíš bolest, nikoli pocitově, fyzicky :-) Takže podvědomí uloží bolest v noze a s ní teplo, houkání vlaku, blikání sanitky, verbální vjem tzv. postulát "ten už nikdy nebude chodit". Protože našemu podvědomí je úplně jedno, kdo danou větu řekl. Vědomí je vypnuté v tzv. změněných stavech vědomí – hluboký spánek, bezvědomí, koma, narkóza. Podvědomí neumí tedy rozlišit vlastní myšlenku od myšlenky cizí a cizí myšlenku přijme za vlastní.
Asociace neboli spojování podobného s podobným při dalším zážitku spustí tento proces. Takže i když se ti v podstatě nic nestalo, tvé podvědomí si asociačně spojí onu fyzickou bolest s ostatními vjemy – teplo, houkání, vlaku, blikání sanitky a postulát – a vyšle do daného místa, v tomto případě do nohy, příkaz: TEN UŽ NIKDY NEBUDE CHODIT. A ty nechodíš.
Co s tím? Vrátit se pomocí psychoterapeuta do dané události, zjistit, že větu "ten už nikdy nebude chodit" řekl někdo úplně jiný, že to není tvoje vlastní myšlenka. A tím, že pochopíme, co je naše myšlenka a co je myšlenka někoho jiného, tím si vlastně onen postulát zrušíme. Takže odcházíme od psychoterapueta úplně v pohodě, protože ta naše nešťastná noha zase chodí :-)
Je to napsáno velice zjednodušeně, ale v podstatě to tak funguje. Víc příkladů napíšu ve složce "Příběhy z regresí". Hlubinná abreaktivní psychoterapie je kauzální, jde po skutečných příčinách potíží, neorientuje se jen na práci s jejich průvodními jevy. Mnozí lidé si ji pletou s hypnózou. Hypnóza je nebezpečná v tom smyslu, že nevnímáme, co s námi terapeut provádí. Regrese je prováděna při vědomí, v hladině alfa, takže si dotyčný pamatuje naprosto všechno. Naopak, je to nutné, aby si všechno pamatoval, protože tím si vlastně uvědomuje, kde se stala chyba a tím se vlastně dá další chybě vyhnout.
Co je to hladina alfa
Mozek přijímá vjemy ve čtyřech rytmech – alfa, beta, theta a delta. Zjednodušeně se dá říct, že normálně se pohybujeme v hladině beta – vše okolo sebe vnímáme. Hladina alfa – tam je zpomalená frekvence, s jakou nám do mozku přicházejí ony vjemy. Také vše vnímáme, ale pouze to podstatné. (Vnímáte můj hlas, vnímáte, co říkáte, ale nevnímáte jedoucí auto na ulici.) V hladině alfa jsme několikrát denně – před spaním, když počítáme ovečky na záchodě, když se soustředíme takové to "čumí doblba" je klasická alfa Hladiny theta a delta jsou ve spánku, ty pro náš případ nejsou podstatné.
Jak probíhá regrese
Klient přijde, posadí se, je uveden do hladiny alfa a v té chvíli můžeme začít s povídáním. Není to tak úplně jednoduché, jak to vypadá. Většina lidí totiž není schopna se uvolnit, takže se vědomě do alfy těžko dostane. Je důležitá důvěra mezi auditovaným a auditujícím. Proto si s klientem chvíli povídám. Stalo se mi, že jsem měla pár lidí, kteří se neuvolnili nebo mi nevěřili. Poslala jsem je domů. Nemělo cenu o cokoli se pokoušet.
Většina klientů se do svého podvědomí nedostane napoprvé. Nebo děj pouze cítí, nějak vnímá, ale detailně ho nevidí. To je také úplně normální. Také jsem při prvních regresích neviděla vůbec nic, ale uvnitř sebe jsem věděla, že je to tak
Hudba napomáhá uvolnění, mám připraveno několik CD s meditační hudbou. Právě díky hudbě jsem se dostala do Peru
Vůně je spouštěcí mechanismus paměti – praví jedno staré přísloví. Můžeme si zapálit vonné tyčinky, které atmosféru umocní. Stalo se mi, že klientka cítila vůni meruněk a dostala se do Francie, kde se utopila v moři jako šestiletý chlapeček. Dodnes prý při vůni meruněk vidí před očima pobřeží Francie
Oheň pálí negace – proto vždy při regresích zapaluji svíčku. Plamen ochrání klienta i mne před případnými potvůrkami, které se občas vynoří, ať už z astrálu nebo z dotyčného člověka.
Vnímání času v regresi je jiné, než mimo ni. Dopřejte si dostatek klidu a neplánujte něco náročného. Sice se po regresi zvýší vitalita, například mně se chtělo létat, ale potřebujete vstřebat všechny informace, které se dozvíte. A není jich málo. Většina klientů se dostane do Nebe. Každý má své Nebe a každý by ho chtěl poznat. Proto se zpátky nikdy nespěchá.
Regrese v zastoupení a progrese
Oba pojmy jsou vysvětleny v rubrice Odvádění zbloudilých duší spolu s příklady pro lepší pochopení.
Regrese v zastoupení - někdo, kdo nejde auditovat (člověk v komatu, malé děti, nepřítomný člověk...), je auditován přes někoho jiného.
Progrese je náhled do budoucnosti.
Už víte,...
.... nám nepomůžou doktoři, když nás bolí záda?
.... na co nám umí odpovědět regresní terapie