Fakta a mýty o jídle
Stokrát opakovaná lež se stává pravdou?! Hodně mylných tvrzení se váže i k potravinám. A právě to, co jíte, se nejvíce podepisuje na vašem zdraví. Podívejte se na některé omyly, kterých se možná, v dobré víře, dopouštíte i vy.
Nevhodná skladba potravy může výrazně ovlivnit délku a kvalitu života. Víte třeba, v čem je více cukru – v jahodách nebo citronech? Anebo co vám zrychlí metabolismus a tím nastartuje zhubnutí?
Citrony neobsahují cukr
Myslíte si, že citrony jsou kyselé a neobsahují žádný cukr? Omyl. Půl kila citronů má více cukru než půl kila jahod.
Raději hořkou nebo mléčnou čokoládu
Slyšeli jste tvrzení, že hořká čokoláda je méně kalorická než mléčná? Chyba. Obě mají přibližně stejný počet kalorií. Hořká obsahuje víc kakaové hmoty a tím víc antioxidačních protirakovinných účinků, díky velkému množství polyfenolů.
Vzhledem k množství obsažených kalorií není čokoláda nejvhodnější stravovací pokrm v době diety. Nicméně pro nastartování metabolismu a pocitu ,sladkosti' může pomoci. Hořká čokoláda je vhodnější pouze z pohledu sacharidů. Má jich méně než mléčná. Jinak je složení podobné. Rozumné množství čokolády je celoživotně prospěšné. Až vyrazíte na túru po horských hřebenech v rámci "spalování kalorií", kousek čokolády je pro doplnění energie skoro nezbytný.
Pomeranče usnadňují vstřebávání železa z potravy
Šťáva pomerančů zlepšuje vstřebávání železa? Ano, ve šťávě z pomeranče je hodně vitaminu C, který zlepšuje vstřebávání železa z potravy. Železo je důležité pro transport kyslíku do buněk. Obecně je rozšířený názor, že nejvíc „céčka" je právě v pomerančích a citronech, ale mnohem bohatší na vitamin C je kiwi a nejbohatší je šípek a rakytník.
Brambory bez nebo se slupkou
Nejvíce výživných látek obsahuje slupka brambor? Skutečnost je trochu jiná. Nejvíce škrobu, cukru a proteinů obsahuje střed hlízy, na okraji jsou vitaminy a minerály (tj. hořčík, draslík, sodík, vápník a tak dále). Ve slupce můžete nalézt spíš zbytky umělých hnojiv. Ale právě při vaření slupka zamezuje úniku výživných látek z hlízy. Proto brambory ve slupce vařené mají více výživných látek, než vařené bez slupky. Samotná slupka výživné látky neobsahuje.
Bílé nebo tmavé pečivo
Tmavý chléb je zdravější než bílý? Z hlediska výživných látek v tom není rozdíl, do tmavého se pouze přidává potravinářské barvivo. Oba druhy se pečou z mouky, ve které chybějí vitaminy a živiny z vnějších vrstev obilnin. Zdravé je pečivo a chléb celozrnný, protože je zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Navíc vláknina způsobuje, že máte mnohem déle pocit sytosti, podporuje zdravou střevní flóru a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu.
Margarín nebo máslo
Margarín je zdravější a méně kalorický než máslo? Obojí je nesprávné. Sto gramů margarínu obsahuje přibližně stejně kalorií jako máslo. A provedené studie neprokázaly, že margarín významně ovlivňuje množství cholesterolu v krvi. Ani že lidé, kteří konzumují výhradně rostlinné tuky, mají riziko srdečního infarktu nižší, naopak v některých případech jsou k infarktu náchylnější. Vymažte ze své hlavy, že máslo je zdraví nebezpečné.
Olivový olej je nejzdravější
Olivový olej díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin chrání před arteriosklerózou a srdečním infarktem. Ale ještě zdravější pro srdce a krevní oběh je bodlákový, slunečnicový a sójový olej. Asi vás překvapí, že zatracované husí sádlo, i když patří k živočišným tukům, kterým je kvůli většímu podílu nasycených mastných kyselin přisuzováno, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, se podílem nenasycených mastných kyselin téměř vyrovná olivovému oleji.
Ostré urychluje metabolismu
Chilli nebo zázvor zrychluje látkovou přeměnu? Je to pravda. Chilli papričky obsahují kapsaicin - ten zvyšuje vnitřní teplotu těla. K tomu je potřebná tělesná energie, proto kapsaicin logicky zrychluje metabolismus, a napomáhá tak spalování tuků.
Zázvor díky své ostré a hřejivé chuti zvyšuje rychlost látkové proměny, tělo se snaží využít uskladněný tuk jako zdroj své energie. Tím je opět podpořen a zrychlen metabolismus. Kromě toho má antiseptický účinek a je zdrojem vitaminů A, B1, B2, C, E
Ovšem spouštěčem není jen ostré, ale i výrazně studené. Po vypití chlazeného nápoje s kostkami ledu musí tělo ,dohřát' sliznice a vyrobit teplo, k tomu potřebuje energii a tím se metabolismus zrychlí. Stejnou službu prokáže i hodně horké. Zrychlení se docílí i při trávení bílkovin, tělo vydává víc energie na štěpení. Stejně poslouží i zmnožení svalové hmoty či mírné otužování organismu.
Grapefruit - je na hubnutí a ještě protialergický
Grapefruit obsahuje sloučeninu zvanou naringenin, flavonoid, který vyrovnává hladinu cukru v krvi a pomáhá předcházet metabolickému syndromu. Ráno na lačno sníst grep - po ránu příjemně osvěží a nastartuje celé tělo včetně metabolismu.
Bývalá kolegyně žila nějaký čas v Řecku a jako alergička to neměla lehké. Doslechla se tam o účincích grepu a každé ráno na lačno snědla grep nebo vymačkanou šťávu. Do půl roku byla bez alergie. (toto prosím není má zkušenost, pouze předávám)
Ryby pomáhají hubnout
Tuňák, losos nebo sardinky obsahují spoustu bílkovin, které podporují růst svalů (jak je známo, svalová hmota v klidovém režimu spálí více kalorií, než tuková) a jsou také výborným zdrojem omega 3-mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu tuku v krvi.
Vlašské ořechy - snižují cholesterol
Strava obohacená o vlašské ořechy snižuje hladinu cholesterolu až o 0,3 mmol/l. Dokazuje to třináct studií, kterých se zúčastnilo více než 365 lidí. Stačí vám 30 g denně a výsledky budou vidět už za měsíc.
Kešu - bojují proti únavě
Kešu oříšky mají dvakrát více železa než hovězí maso. Železo pomáhá roznášet kyslík v těle a jeho nedostatek může vést k extrémní únavě a špatné koncentraci.
Pekanové ořechy - lék na chřipku a nachlazení
Pouhých pět pekanových ořechů obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku, který je zásadní pro fungování bílých krvinek, jež bojují proti bakteriím a virům, včetně nachlazení a chřipky.
Arašídy - pomáhají hubnout
Tuky, bílkoviny a sacharidy v arašídech vám pomůžou udržet pocit sytosti na delší dobu, takže nebudete mít chuť dávat si ještě nějakou svačinku. Výzkum vědců z Harvardské univerzity zjistil, že při mírné dietě obsahující arašídy a arašídové máslo se dobrovolníkům spíše dařilo dosáhnout snížení hmotnosti a hmotnost si udržet, než při nízkotučné dietě s podobným množstvím kalorií.
Arašídy nejsou ořechy. Jde o semena bobovité podzemnice olejné, takže arašídy jsou v podstatě luštěniny. Téměř z poloviny je tvoří nenasycený tuk, čtvrtinu sacharidy a další čtvrtinu bílkoviny. Arašídy jsou navíc bohaté na vitamíny B1, B2, B3 a B5, což jsou všechno vitamíny ovlivňující fungování nervové a oběhové soustavy.
POZOR - arašídy jsou jedním z nejnebezpečnějších alergenů, zvláště arašídy pražené. Lidé s alergií na arašídy musí být velmi opatrní, jedná se až o smrtelné nebezpečí.
Pistácie - snižují krevní tlak
Pár hrstí pistácií ve skořápce obsahuje více draslíku než banány. To pomáhá (jako součást zdravé výživy) k úpravě krevního tlaku, neboť draslík otupuje účinky soli.
Para ořechy - prevence rakoviny
Para ořechy jsou nejbohatším zdrojem selenu, živiny, která pomáhá chránit buňky. Vyšší hladina selenu byla spojena se snížením rizika vzniku některých druhů rakoviny (např. močového měchýře a prostaty). Dva ořechy poskytnou více než denní potřebu.
Mandle - pomáhají vyrovnat se s diabetem
Vysokým obsahem vlákniny a nulovým obsahem sacharidů dávají mandle nižší glykemický index potravinám, jichž jsou součástí. Mají vysoký obsah hořčíku, který také hraje velkou roli při regulaci hladiny cukru v krvi.
Lískové oříšky - podporují zdraví celkově
Lískové oříšky jsou bohaté na srdci prospěšné mononenasycené tuky a jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu E, který ochraňuje buňky. Kromě toho jsou lískové ořechy bohaté na vlákninu, vápník, hořčík, zinek, kyselinu listovou a biotin, což z nich dělá všestranně zdravou potravinu.
Sůl jako taková je zdravá
Existuje něco jako sodnodraselná pumpa v buňkách, kdy draslík vynáší binec mimo buňku a na jeho místo nastupuje sodík. Vzápětí se vymění. Sůl ale škodí, když už máte poškozené ledviny. To zadržuje vodu a způsobuje nástup vyššího tlaku. Naopak, když jsme zdraví, podporuje rychlejší očistu veškerých nedobrot z organismu.